V. Wiesner 31.10.2005 bonsaje

Výstava v Uherském Hradišti

Pohledy a postřehy z výstavy "To nejlepší nakonec" přináší president Bonsai klubu CZ...

Uherské Hradiště je město s dlouhou a zajímavou historií. Založil je roku 1257 král Přemysl Otakar II. jako pohraniční pevnost. Dnes je centrem Slovácka a pyšní se bohatým kulturním životem, na němž se významnou měrou podílí svou činností Klub kultury Uherské Hradiště. Právě Klub kultury byl spolupořadatelem výstavy bonsají a suiseki, jež se konala od 27. do 30. října 2005 v samém centru Uherského Hradiště, v historických prostorách Galerie Reduta na Masarykově náměstí. Hlavním pořadatelem výstavy byl pan Josef Valuch, majitel firmy Isabelia, Bonsai centra a muzea ve Starém Městě na Moravě.

Výstava nesla honosný název  "To nejlepší nakonec." Poněkud neskromně znějící název výstavy rozebírat nebudu - od toho mě odradil hned u vchodu prezident libochovického bonsai klubu Karel Chramosta. Vyčinil mi, že jsem si dovolil napsat kritický článek k jediné velké akci České bonsajové asociace - expozici bonsají a suiseki pořádané v rámci akce 2005 - rok mezilidských vztahů mezi EU a Japonskem, jíž poskytla prostor výstava Hortikomplex v Olomouci. Je na pováženou, že se zde stále ještě najdou lidé, kteří potlačují konstruktivní kritiku,

Pokud se týče samotné výstavy v Galerii Reduta, nejspíš překvapím ty, kteří si mě zařadili do škatulky pedantského škarohlída a očekávají, že výstavu v Uherském Hradišti ohodnotím sloupcem stížností. Nikoli. Překvapen jsem byl především já sám - a sice velmi příjemně. 

Tato výstava nejenže představila veřejnosti skutečné bonsaje a suiseki hodné toho jména, ale návštěvníci měli navíc to potěšení pokochat se pohledem na suchou zenovou zahradu, instalovanou v hlavním sále. Zahrada se vyznačovala velmi promyšleným návrhem a způsob zpracování svědčil o citlivém přístupu v našich krajích takřka nevídaném. Škoda, že chyběla popiska se jmény autorů - zasloužili by si to. Jak jsem se dozvěděl od pana Valucha, zahradu vytvořili pánové ze Slovenska. Před těmito pány rád smekám.

ČBA se svým prezidentem Václavem Novákem a Bonsai klub Libochovice s prezidentem Karlem Chramostou jsou spojité nádoby. Na letošní vrcholnou výstavu ČBA mají dost podivné názory, které podle mého mínění nikterak neprospívají, ne-li přímo škodí, kultuře bonsají, suiseki a okrasných zahrad u nás a propagaci tohoto oboru. Působí to na mne dojmem snahy o finanční zisk za každou cenu. Takový přístup ale nutně snižuje kulturní přínos. Za příklad opačného přístupu, který je mně osobně mnohem bližší, mohu bez výhrad prohlásit právě výstavu v Uherském Hradišti, jež dozajista potěšila každého, kdo si našel čas, aby ji navštívil. Panu Valuchovi ve spolupráci s Klubem kultury Uherské Hradiště, všem, kteří se na tvorbě výstavy podíleli, vystavovatelům a také šikovným pánům ze Slovenska tímto děkuji.