Ing. Josef Bečka 01.08.2024 jezírka & koi
Otázky spojené s krmením kaprů Koi
Kolem výživy okrasných ryb panuje neustále živá diskuse. Zkusme se na problematiku podívat očima chovatele s bohatými zkušenostmi a praxí.
ZÁKLADNÍ POHLEDY
Tato problematika se může zdát méně zkušenému chovateli jako nepodstatná. Rybu považuje za všežravce, a proto krmí tím, co dům dá. Nebo naopak tvrdí, že má ryba ploutve, tak ať si někam doplave a něco najde. Naše jezírka, ať již jakéhokoli typu, velikosti nebo hloubky, s čerpadlem, filtrací nebo bez ní, simulují v každém případě pouze přírodu. Jsou to vlastně taková větší akvária. Proto je jejich biologická rovnováha velice křehká a dokáže se doslova během několika hodin dramaticky změnit. Na kvalitu vody působí celá řada faktorů, z nichž nelze vynechat množství a kvalitu nabízeného krmení.
Obr. 1: zdravé a kvalitně vybarvené ryby jsou základem zahradního jezírkaZ ČEHO VYBÍRAT?
Dnes je na trhu obrovské množství krmiv celé řady výrobců, a to nejen evropských. Ten, kdo měl možnost se podívat na nějakou výstavu s touto tématikou, zcela určitě potvrdí, že jsou jich stovky. Všichni vystavovatelé a výrobci mají své zboží v barevně zajímavých obalech, takže se nabízí doslova samo a každý tvrdí a přesvědčuje, že to jeho je skutečně nejlepší a jedinečné. A ve většině případů platí, že to, co je napsáno na obalu, souhlasí také s realitou. Za krmení pro svoje zvířecí miláčky, ryby nevyjímaje, jsou lidé ochotni zaplatit nemalý peníz. Před několika léty se mi dostala do ruky statistika, ve které bylo uvedeno, kolik obyvatelé Německa ročně utratí za svoje pejsky, kočičky, papoušky, rybičky atd. Částka mě doslova ohromila, pohybovala se totiž nad úrovní 4 miliard EUR.
JAK NA KRMENÍ NISHIKIGOI POHLÍŽÍ PROFESIONÁL?
Ale zpět k hlavnímu tématu. Popisovanou problematikou se zabývám jak z pohledu profesního, tak i praktického. S chovem Koi, který je mým velkým koníčkem, jsem začal před 20 léty, což není dlouhá doba. Mnozí chovatelé u nás se japonským kaprům Koi věnují déle, popř. se chovem ryb zabývají skutečně profesionálně, anebo tuto „vědu“ vystudovali. Při vší skromnosti si ale dovoluji tvrdit, že jsem se již také něco naučil, a to hlavně z vlastní praxe či díky kontaktům s tuzemskými nebo zahraničními chovateli.
Co je tedy důležité, nebo dokonce nejdůležitější? Podle mého názoru je to v prvé řadě kvalita a výběr krmení pro jednotlivá roční období, potažmo teplotu vody.
JAK ČASTO A NA CO SI DÁT POZOR?
Na jaře začínáme krmit granulemi bohatšími na tuky a vitamíny, ale s menším obsahem bílkovin. Sledujeme, jak ochotně ryby potravu přijímají a pozor dáváme na spolehlivost a plnou funkčnost filtrace! V létě, kdy je teplota 16–26 °C, sledujeme pravidelně kvalitu vody (pH), hodnotu KH (uhličitanová tvrdost), obsah NO2 (dusitan), obsah NH3/4 (amoniak/amonium) a kontrolujeme její teplotu. Ryby jsou již aktivní a o potravu se doslova perou. Krmení má mít zvýšený obsah bílkovin (kolem 40 %) a nižší obsah tuků. Pozor na rybí obezitu - nepřekrmovat! Na podzim krmíme podle apetitu Koi, který závisí na teplotě vody. Před zimou nabízíme rybám jenom to nejlepší - vitamíny a více tuků, z nichž kapři Koi čerpají v klidovém období potřebnou energii pro zachování životních funkcí. V zimě pak ryby ponecháme v klidu pod ledem, případně vhodně vzduchujeme a zajistíme odvětrání nežádoucích plynů. Led nesekáme, Koi nerušíme!
KOLIK KRMIVA PODÁVAT?
Má-li voda teplotu mezi 16–20 °C podáváme přibližně takové množství krmiva, které odpovídá 1% tělesné váhy Koi (vztah délky ryb a jejich hmotnosti řeší tabulka na obr. 3). Při teplotách vody 24–26 °C krmíme ryby dávkou, která odpovídá až 3 % jejich tělesné hmotnosti. Celkové plánované denní množství potravy rozdělíme na menší díly a můžeme krmit téměř „nepřetržitě“. Jednoho zkušeného zahraničního chovatele Koi jsem se zeptal, kolikrát denně krmí. Odpověď zněla: 30x. Matematicky vzato je to 1x za 48 minut. Dávkování granulí ovšem zajišťovalo automatické krmítko.
Pokud kapry Koi překrmujeme, hrozí problémy s nedostatkem kyslíku ve vodě a s její kvalitou, stejně tak jako se ztučněním ryb a zhoršením jejich kondice. Správné množství podávaného krmení by mělo být výsledkem znalostí a zkušeností chovatele, protože u Koi jsou příslušné krmné dávky odlišné také podle jednotlivých variet a velikosti ryb. Jednoletí Koi mají na 1 kg své váhy větší potřebu krmení než velké, zcela již „dospělé“, ryby. Rovněž rychle rostoucí variety (např. Karashigoi, Chagoi nebo Ochiba Shigure) potřebují vyšší krmné dávky.
JAKÉ KRMIVO RYBÁM PŘEDKLÁDAT?
Určitě kvalitní, žádný chleba nebo piškoty! Při výběru je třeba sledovat kvalitativní parametry (složení), mezi něž patří obsah proteinů (bílkoviny), tuků, popelovin, vlákniny, kalcia a fosforu. Na etiketě balení jsou obvykle udávány ještě hodnoty přidaných látek a stopových prvků. Všeobecně platí, že svým složením vyvážené a skutečně kvalitní krmení je cenově dražší. Výhodnější je tedy kupovat větší balení, kdy je cena za 1 kg nižší. Na trhu jsou pro ryby k dostání i lahůdky, mezi něž řadíme třeba sušené larvy bource morušového, blešivce (gamarus) nebo krevetky. Tady je ovšem třeba dát pozor, protože obsah proteinů v těchto případech překračuje hranici 50 %. S takovou proteinovou „bombou“ nelze krmit běžně (zejména při nižších teplotách vody), protože ryby by mohly mít zdravotní problémy. Tyto preparáty tedy používáme jako zpestření jídelníčku, a to ještě při vyšších teplotách vody.
Pokud krmíme hodně, musí být v perfektní kondici také filtrační zařízení. Od 22 °C teploty vody doporučuji vzduchovat přímo do jezírka nebo ještě lépe do filtrace. Na paměti je třeba mít i to, že s narůstající teplotou vody se obsah kyslíku v ní snižuje. Voda totiž ze všech plynů nejhůře drží právě kyslík, který je ale životně důležitý pro filtrační bakterie.
Na trhu existují také různé druhy vitamínů ve spreji (např. KoiVits), které zejména v jarním a podzimním období můžeme nastříkat přímo na krmení, a rybám tak pomoci k posílení imunitního systému.
AQUA MASTER SE PŘEDSTAVUJE
Mezi vysoce kvalitní krmivo patří bezesporu to, vyráběné a prezentované pod názvem AQUA MASTER. A v čem je specifické?
Obr. 4: vlevo krmivo AQUA MASTER pro rychlý růst Koi, uprostřed pro základní celoroční výživu a vpravo pro kvalitní zbarveníObyvatelé Japonska si již více jak 2 000 let pochutnávají na zdraví prospěšných potravinách, podporovaných „natto“ bakteriemi, jedná se zejména o poživatiny na bázi sóji. Díky bakteriím Bacillus subtilis natto dochází k jejich fermentaci (kvašení), což je biotechnologický proces, při němž se organické sloučeniny postupně přeměňují za účasti mikrobiálních enzymů (fermentů) na jednodušší látky. Konkrétním výzkumem bylo zjištěno, že pokud je „natto“ použito v krmení pro Koi, potvrdily se jeho následující přednosti: a) zvýšení imunity a celkového zdravotního stavu, b) zlepšení trávení a kvality vody, c) podpora růstu a zvýraznění barev.
Krmivo je nabízeno v několika variantách, např. pro rychlý růst Koi, pro základní celoroční výživu nebo pro zvýraznění barev. Dá se tedy říci, že touto řadou pokryjete z hlediska krmení Koi celou sezonu.
ZÁVĚREČNÉ SHRNUTÍ
Aniž bych chtěl otázku krmení nějakým způsobem dramatizovat, je to do určité míry tak trochu alchymie. S nadsázkou musíme počítat s tím, že co do ryby vejde, to z ní i vyjde. Kaprovití totiž nemají žaludek, ale jenom střívka. Kvalitní krmení proto snižuje tvorbu organických sedimentů, ulehčuje filtraci, zmenšuje potřebu mechanického čištění, „luxování“ dna jezírka, potlačuje tvorbu dusíkatých látek, růst řas, zakalování vody, šetří náš čas a s ním i peníze. Pozitivně přispívá k udržení potřebné biologické rovnováhy, a hlavně prospívá rybám samotným. Ty jsou následně spokojené, čilé, v dobrém zdravotním stavu, utěšeně rostou a jejich barvy krásně září. My pak máme z našeho jezírka a ryb radost, a ne starost.
Kvalitní krmení, i když o něco dražší, se vždy vyplatí. Super laciná krmiva budou, alespoň pro mě, poněkud podezřelá, protože za nízkou cenu ryba nemůže dostat to, co potřebuje. Moje dlouholetá zkušenost hovoří jasně pro kvalitu. Své Koi krmím pouze osvědčeným krmením od renomovaného výrobce, i když je kilogramová cena o trochu vyšší. Ryby jsou naprosto zdravé, aktivní, rostou a krásně se vybarvují.